Do dzisiejszego testu otrzymaliśmy komputer od firmy Lenovo. Jest to laptop należący do kategorii mobilnych stacji roboczych. O co tutaj chodzi? Otóż komputer taki z wyglądu i z zachowania jest typowym laptopem, być może nieco cięższym od przeciętnej maszyny. Natomiast wewnątrz posiada bardzo mocne podzespoły, których żaden komputer stacjonarny by się nie powstydził. Tak jest właśnie w przypadku modelu Lenovo ThinkPad P52, który teraz przetestujemy (więcej). Sprawdzimy, co oferuje nam on w tańszym wariancie.
Procesor, pamięć i konfiguracja wewnętrzna
Sprawdzamy najpierw co nasz bohater kryje pod maską. Widzimy tutaj procesory z rodziny Intel Core i7-8750H lub i7-8850H. Są to jednostki o czterech rdzeniach, których prędkość przekracza 4.0 GHz. Do pary z takimi procesorami, Lenovo ThinkPad P52 otrzymuje do 16 GB pamięci typu ECC, lub do 32 GB pamięci typu zwykłego. Całkowita ilość pamięci, w przypadku instalacji modułów typu DDR4, to aż 128 GB. Widać więc, że mamy tu do czynienia z naprawdę pokaźnymi możliwościami, które można jeszcze powiększyć w przyszłości.
Wyświetlacz, dysk i pozostałe komponenty
Mobilną stację roboczą Lenovo ThinkPad P52 wyposażono w dysk twardy typu HDD o pojemności 2 terabajtów. Można też wybrać dysk typu SSD o pojemności dwukrotnie większej, bo aż 4 terabajtów. Jest to bardzo duża ilość miejsca i spokojnie wystarczy do tworzenia na komputerze nawet całkiem dużych projektów graficznych lub inżynierskich. Mówiąc o grafice, to mamy tu naturalnie do czynienia z dedykowanymi kartami graficznymi. Są to modele NVIDIA Quadro, które w przypadku tańszej wersji mają 4 GB pamięci wideo-RAM. Ekran laptopa posiada 15.6 cali jeśli chodzi o przekątną, natomiast jego rozdzielczość to Full HD, a więc 1920 na 1080 pikseli.
Jak widać, taka mobilna stacja robocza to naprawdę mocny i porządny sprzęt. Pomimo tego, wymiary przedstawionego laptopa wcale nie są takie duże, wobec tego nie będzie szczególnego problemu by zabrać go ze sobą w podróż. Lenovo ThinkPad P52 jest dość popularnym laptopem, który chętnie kupowany jest przez firmy dla pracowników, wobec tego pracując na stanowisku inżyniera lub grafika komputerowego, możemy mieć z nim często do czynienia.