Intel NUC – moc w małym pudełeczku

Kategorie Intel NUC
Od kilku lat, lawinowo rośnie liczba technologi i miejsc, w których trzeba zainstalować komputery z łatwą możliwością podłączenia, oraz z przyjaznym interfejsem użytkownika

Od kilku lat, lawinowo rośnie liczba technologi i miejsc, w których trzeba zainstalować komputery z łatwą możliwością podłączenia, oraz z przyjaznym interfejsem użytkownika. Fabryki, stacje energetyczne, przepompownie i wiele innych miejsc, potrzebuje sprzętu, który przywita nas przyjaznym GUI. Czasy wpisywania komend w konsolę z czarnym tłem, bezpowrotnie mijają. Komputerem, którym ma świetnie sprawdzić się w takim zastosowaniu jest Intel NUC.

Wymiary i złącza

Od kilku lat, lawinowo rośnie liczba technologi i miejsc, w których trzeba zainstalować komputery z łatwą możliwością podłączenia, oraz z przyjaznym interfejsem użytkownika
Autor zdjęcia: kuzniewski.pl

Górna pokrywa urządzenia ma wymiary zaledwie 10 na 10 cm. Wysokość, zależy już od specyfikacji urządzenia. Mocniejsze konfiguracje, są wyższe, jednak wysokość nie przekroczy kilku centymetrów. Intel NUC posiada szereg portów, które umożliwiają nam podpięcie peryferiów. Od standardowych portów HDMI czy USB-C, znajdziemy też slot na karty pamięci, złącze STATA,  czy PCI Express 3 generacji. Łącznie, na obudowie znajdziemy aż 6 portów USB (zarówno wersje 2.0 jak i 3.0), co jest liczbą większą, niż w wielu laptopach a nawet stacjach roboczych. Przy takiej ilości portów oraz wymiarach, sprzęt znakomicie wpasuje się w każde miejsce. Jest to komputer, który można zabrać ze sobą w podróż, czy podpiąć do zespołu maszyn wraz z osprzętem monitorującym.

Możliwości i specyfikacja

Ciężko nazwać Intel NUC sprzętem do najcięższych obliczeniowo zadań, to śmiało można mianować go solidnym komputerem biznesowym. Zależnie od zakupionej konfiguracji, Intel NUC może mieć do 32 GB pamięci RAM, 512 GB pamięci masowej, w postaci dysku szybkiego dysku SSD. Producent, sam proponuje kilka konfiguracji, zależnie od potrzeb i przeznaczenia. Sporą popularność, zyskają prawdopodobnie komputery zoptymalizowane pod pakiet Office, umożliwiając łatwą i komfortową pracę. Producent wraz z system Windows 10, dostarcza dodatkowe oprogramowanie, umożliwiające szybkie i bezpieczne tworzenie kopii zapasowych, ale także optymalizujące chłodzenie, czy wspomagające monitorowanie stanu sprzętu.

Intel stworzył produkt, który ma naprawdę niewielkie wymiary, oferujący sporo portów oraz łatwy w konfiguracji. Nie będzie to sprzęt, który każdy koniecznie musi mieć w swoim domu, ale do zadań biznesowych znajdzie sporo zastosowań. Dużą zaletą, jest pełna kontrola nad wybraną specyfikacją.