Jakie cechy czynią laptopa bezpiecznym?

Kategorie Laptopy HP
Zabezpieczanie komputera przenośnego zacząć należy od ustanowienia silnego hasła logowania

Laptop bardzo często jest miejscem, gdzie przechowujemy bardzo wiele cennych informacji o sobie, o naszej rodzinie, bliskich, przyjaciołach, znajomych i tak dalej. Jednocześnie jest to urządzenie, które często zabieramy gdzieś ze sobą poza dom, gdzie zawsze istnieje pewna niewielka szansa, że zostaniemy okradzeni lub po prostu laptopa zgubimy. Sprawdźmy więc jak zabezpieczyć nasze dane przed niepowołanym dostępem osób trzecich.

Bezpieczny laptop

Zabezpieczanie komputera przenośnego zacząć należy od ustanowienia silnego hasła logowania
Autor zdjęcia: store.hp.com

Zabezpieczanie komputera przenośnego zacząć należy od ustanowienia silnego hasła logowania. Musimy też wyłączyć logowanie automatycznie do systemu operacyjnego, oraz jednocześnie usunąć wszystkie konta, które hasła nie posiadają. To pierwszy krok, jednak absolutnie niewystarczający. Musimy bowiem teraz uruchomić szyfrowanie danych na dysku, powinno być ono wykonywane w locie. Wiele różnych firm zapewnia nam taką opcję w standardzie, na przykład posiadając laptop HP wystarczy otworzyć BIOS / UEFI i tam zaznaczyć odpowiednie ustawienia (więcej). Dzięki powyższemu dane na dysku będą szyfrowane automatycznie, a my nawet tego nie zauważymy.

Ułatwienie logowania

Jeśli będziemy mieli długie i trudne hasło, możemy je łatwo zapomnieć, lub po prostu to logowanie będzie dla nas bardzo niewygodne. Dlatego też wymyślono różne inne możliwości identyfikacji, takie jak na przykład uwierzytelnienie biometryczne. Stosuje ono identyfikację po liniach papilarnych, za pomocą specjalnego czytnika. Prawie każdy biznesowy laptop HP taki czytnik posiada i jest przygotowany do obsługi biometrycznego logowania. Działa to na następującej zasadzie: W momencie gdy system operacyjny prosi nas o uwierzytelnienie, przykładamy odpowiedni palec do czytnika biometrycznego. Następuje odczyt linii i jeśli te zgadzają się z zapisanym wzorcem, możemy rozpocząć pracę.

Dodatkową sprawą, jaka podnosi bezpieczeństwo każdego komputera, jest dysk typu SSD. Dzięki temu gdybyśmy upuścili nasz laptop na ziemię, nie dojdzie do zniszczenia danych. Jednocześnie nowoczesne dyski wykonane w technologii półprzewodnikowej są bardzo szybkie, przez co tak zwane szyfrowanie danych w locie będzie odbywało się bez żadnego odczuwalnego spowolnienia pracy urządzenia.