Jak uczynić nasz laptop bezpiecznym?

Kategorie Dell Inspiron
Zabezpieczenie laptopa jest bardzo ważne zwłaszcza dla laptopów biznesowych

Zabezpieczenie laptopa jest bardzo ważne zwłaszcza dla laptopów biznesowych. Wynika to między innymi z tego, że na takim komputerze trzymamy różne bardzo ważne dane, czasami są do poufne informacje naszego przedsiębiorstwa i nie chcemy, żeby to wszystko wpadło w niepowołane ręce, gdybyśmy komputer zgubili, lub gdyby laptopa nam skradziono. Sprawdźmy więc jak można dobrze zabezpieczyć komputer przenośny.

Szyfrowanie danych

Zabezpieczenie laptopa jest bardzo ważne zwłaszcza dla laptopów biznesowych
Autor zdjęcia: dell.com

Pierwsze co musimy zrobić, to zaszyfrować wszystkie dane na dysku twardym. Jeżeli nie będą one bowiem zaszyfrowane, to każdy „szczęśliwy znalazca” naszego sprzętu nie będzie miał problemu z tym, by te dane z niego wydobyć. Jest to dość duży problem, dlatego szyfrowanie jest absolutnie konieczne. Laptopy z serii Dell Inspiron mają wbudowany moduł szyfrowania, który obsługiwany jest na poziomie BIOS-u lub UEFI. Przez to system operacyjny nawet nie musi uczestniczyć w całym procesie, więc wszystko odbywa się o wiele szybciej. Nie da się też jednak ukryć faktu, że powinniśmy posiadać specjalny dysk typu SSD, ponieważ te dyski są bardzo szybkie i wtedy nie odczujemy faktu, że komputer obciążony jest szyfrowaniem danych „w locie”.

Odpowiednie zabezpieczenia

Oczywiście samo zabezpieczenie danych na dysku to nie wszystko, musimy jeszcze posiadać dobre uwierzytelnienie, które będzie na tyle pewne, że nikt go nie złamie. Może to być na przykład mocne hasło logowania, ale jego wpisywanie za każdym razem jest nieco problematyczne. Dlatego też wymyślono łatwiejsze i nawet bardziej bezpieczne sposoby uwierzytelniania. Na przykład w laptopach Dell Inspiron znajdziemy specjalny czytnik linii papilarnych, do którego wystarczy przyłożyć palec i to wszystko. Ponieważ linie papilarne są unikalne, to nikt inny nie będzie w stanie uzyskać dostępu do danych na tak zabezpieczonym sprzęcie.

Oprócz powyższych form zabezpieczeń spotyka się także specjalny karty, tzw smart card. Są to niewielkie kawałki plastiku, przypominające wyglądem kartę kredytową lub kartę SIM z telefonu komórkowego. Karta taka działa na zasadzie tokena zabezpieczającego, powodującego że laptop odblokuje się dopiero wtedy, gdy karta będzie włożona do czytnika.