Dell Precision 17 7730 – czyli mobilna stacja robocza

Kategorie Laptopy Dell
Każda mobilna stacja robocza powinna posiadać również dedykowaną kartę graficzną

Dzisiaj sprawdzamy czym jest mobilna stacja robocza i do czego może się nam przydać taki komputer. W roli testowej maszyny wystąpi model znanego producenta, a więc Dell Precision 17 7730. Firmy Dell nie trzeba chyba nikomu przedstawić, można więc wyobrazić sobie, że w komputerze znajdziemy części z wyższej półki.

Co w środku?

Każda mobilna stacja robocza powinna posiadać również dedykowaną kartę graficzną
Autor zdjęcia: dell.com

Jak wspomnieliśmy, mamy tu do czynienia z komputerem specjalnym, a więc mobilną stacją roboczą. Ma ona w zamyśle zamykać zalety komputera stacjonarnego w obudowie laptopa. Oczywiście nie jest to połączenie pozbawione wad. Laptop taki jest nieco większy niż pozostałe i nieco cięższy. Nasz tytułowy bohater waży 3.17 kg, a więc raczej trzymanie go w jednej ręce i przenoszenie na dłuższa metę mogłoby być utrudnione. Jednak to, co znajdziemy w środku, w pełni wynagrodzi nam powyższe wady. Mamy tu bowiem chociażby procesor Intel Core i7-8850H, którego prędkość to aż 4.30 GHz. Ma on dodatkowo cztery rdzenie, więc na pewno nie będziemy narzekali na wydajność. Dell Precision 17 7730 otrzymał w standardzie 16 GB RAM, jednak ilość tą rozszerzyć można aż do 64 GB. Trzeba przyznać, że taka konfiguracja robi wrażenie.

Co oprócz tego?

Każda mobilna stacja robocza powinna posiadać również dedykowaną kartę graficzną. Nasz tytułowy komputer nie jest w tej kwestii gorszy. Na pokładzie mamy AMD Radeon Pro WX 4150, kartę która doskonale nada się do renderingu grafiki 3D. Laptop będzie więc dobrym wyjściem z sytuacji dla inżyniera pracującego w terenie, a także dla grafika komputerowego, który często zmienia miejsce pracy. Dell Precision 17 7730 posiada dysk typu SSD o pojemności 256 GB. Tutaj niestety trzeba jasno powiedzieć, że nie jest to wiele. Jednak testowaliśmy jedną z najuboższych wersji wyposażeniowych, która kosztuje nieco ponad 10 tysięcy złotych. Tymczasem wersje bogatsze mają dyski nawet do 1 terabajta pojemności, jedak kosztują też nieco więcej.

Czy mobilna stacja robocza jest opłacalna, czy może lepiej kupić klasyczny komputer stacjonarny? Na pewno jeżeli mamy stałe miejsce pracy, to lepszy byłby ten drugi wybór. Jednak w przypadku, gdy musimy często się przemieszczać, to na pewno możliwość zabrania ze sobą całego sprzętu byłaby problematyczna, więc mocny laptop będzie w sam raz.