Dell Precision 15 7530 – mobilna stacja za nieco mniejsze pieniądze

Kategorie Laptopy Dell
Czy warto zakupić tego typu komputer, który teoretycznie posiada możliwości zbliżone do ultrabooków i laptopów niższej klasy? Otóż tak i jest jedna ważna sprawa, o której musimy wiedzieć

Niedawno opublikowaliśmy wpis, w którym przedstawiliśmy kompletny test mobilnej stacji roboczej firmy Dell z rodziny Precision. Testowaliśmy wtedy laptopa 17-calowego. Tym razem jednak postanowiliśmy wziąć się za coś, co jest nieco tańsze, ale również może zapewnić nam naprawdę dobre parametry, przy przyzwoitej wadze i wymiarach. W ten sposób poznamy Dell Precision 15 7530 – mobilną stację za nieco ponad 7 tysięcy złotych.

Co kryje wnętrze?

Czy warto zakupić tego typu komputer, który teoretycznie posiada możliwości zbliżone do ultrabooków i laptopów niższej klasy? Otóż tak i jest jedna ważna sprawa, o której musimy wiedzieć
Autor zdjęcia: dell.com

W środku jak zwykle znajdujemy bardzo konkretne podzespoły. Mamy procesor z rodziny Intel Core, model i7-8750H. Prędkość procesora to 4.10 GHz, posiada on cztery rdzenie. Jak widać, pomimo nieco niższej ceny, producent nie spuszcza z tonu. Jeżeli dołożymy do tego 8 GB pamięci RAM, którą rozszerzyć można do 64 GB włącznie, widzimy że otrzymujemy sprzęt z naprawdę wysokiej półki. Niestety kolejny raz mamy niewielki dysk. Dell Precision 15 7530 również posiada dysk typu SSD o pojemności 256 GB, podobnie jak jego starszy brat. Jednak w droższych wariantach znajdziemy dyski 512 GB, co powinno być już całkiem dobrą alternatywą.

Co na zewnątrz?

Przyglądając się temu, co laptop pokazuje nam od zewnętrznej strony, również nie możemy narzekać. Wyświetlacz 15,6 cali o rozdzielczości Full HD powinien spokojnie wystarczyć do każdej pracy, natomiast dedykowana karta graficzna nVidia Quadro P1000 nie będzie miała problemu nawet wtedy, gdy zaprzęgniemy sprzęt do obróbki grafiki 3D. Być może graficy komputerowi nie będą do końca usatysfakcjonowani, jednak z pewnością każdy inżynier, który po prostu potrzebuje uruchomić na komputerze program projektowy, który wykorzystuje rendering 3D, będzie usatysfakcjonowany tym sprzętem. Dell Precision 15 7530 ma wagę na poziomie 2.6 kg, a więc jest sporo lżejszy od wersji 17-calowej. Dzięki temu łatwiej będzie się nam go przenosić i transportować. Również wymiary są mniejsze. Najdłuższy wymiar –  szerokość – to 34 centymetry.

Czy warto zakupić tego typu komputer, który teoretycznie posiada możliwości zbliżone do ultrabooków i laptopów niższej klasy? Otóż tak i jest jedna ważna sprawa, o której musimy wiedzieć. Otóż mobilne stacje robocze mają duże możliwości rozbudowy, między innymi wspomniane 64 GB pamięci RAM, które obsługuje płyta główna. Możemy też zainstalować o wiele szybszy procesor w przyszłości, gdy będziemy potrzebować takiego rozwiązania.